Overclocking – Přetaktovaní PC komponentů

Přetaktování ano, či ne? Ano, ale…

S přetaktováním se to má podobně jako se zvedáním železa v posilovně. Tam můžete přijít, naložit si absolutní maximum toho, co zvednete, a zvedat. Když to ale budete dlouhodobě přehánět, nedáte si prostor na odpočinek a pojedete jednostrannou zátěž, zničíte si tělo. Stejně tak s přetaktováním PC komponentů je potřeba hledat optimální cestu, aby komponenty jely na vyšší výkon, ale neodrovnaly se. Je to delikátní práce, když chcete dostat výkon na udržitelné maximum, kterou i my přenecháváme odborníkům. Ale o tom později. Nejprve pár faktů.

Jak funguje přetaktování

Smyslem přetaktování neboli overclockingu je zvýšení frekvence, na které daný komponent operuje. Nejčastěji se mluví o přetaktování procesoru, ale přetaktovat lze samozřejmě i grafickou kartu nebo operační paměť. Přetaktovat je možné pouze takové komponenty, které jsou k tomu otevřené od výrobce.

Zvýšení frekvence na hodnoty, které se projeví zvýšeným výkonem komponentu, se neobejde bez zvýšení napětí. Lze sice o něco zvýšit frekvenci komponentu i s napětím určeným pro defaultní frekvenci, s čímž operují i někteří výrobci komponentů, které mají funkci automatického zvýšení frekvence při vyšších nárocích, ale to se bavíme o rozsahu, který se s možnostmi přetaktování při zvýšeném napětí nedá srovnávat.

Zvýšené napětí a frekvence znamenají automaticky větší zahřívání komponentu. Pokud nebude přetaktovaný komponent dobře chlazený, začne do výpočtu vkládat prázdné cykly, aby si ulevil. Opět se můžeme vrátit ke srovnání s lidským tělem a posilovnou. Přetížené tělo si taky začne (obvykle bez našeho vědomí) ulevovat, jeho výkon se nezvyšuje a ještě se tělo ničí a pomalu směřuje k úrazu nebo i trvalému poškození.

Stejně jako žádní dva lidé nemají úplně stejné tělo, nejsou úplně stejné žádné dva počítačové komponenty. Je asi jasné, že jiné nároky v posilovně bude trenér mít na dvacetiletého Pepu, který je v pravidelném tréninku tři roky, a na šedesátiletého Jardu, který naposledy viděl činku na vojně. Stejně jako u lidí hraje roli stavba těla, u procesorů hraje roli architektura. U některých má smysl jít s napětím nad určitou úroveň, u jiných ne.

Ale ani když se k Pepovi přidá jeho stejně starý a obdobnou dobu trénující kamarád Jirka, neznamená to, že stejné cvičení bude mít na oba stejný a stejně příznivý efekt. U procesorů a dalších komponentů, i pokud jsou stejné značky a typu, může být schopnost vyváženě běžet na vyšší frekvenci různá podle toho, jaké štěstí jste měli na konkrétní kus.

Správně přetaktovaný komponent je tedy ten, u nějž napětí a frekvence respektují architekturu a je chlazený tak, že může na vyšší frekvenci běžet dlouhodobě bez toho, aby se přehříval a musel dělat ústupky ve výkonu.  

Co potřebují přetaktované komponenty

Chladit, chladit a zase chladit. Teplota jádra přetaktovaného procesoru se musí držet do 80 °C v průměru maximálních zaznamenaných hodnot teploty po dobu minimálně jedné hodiny ve stress testu, ještě lepší jsou hodnoty mezi 70 a 75 °C. Stejná teplota platí při stresové zátěži pro grafické karty. Procesory mají  továrně nastavenou tepelnou hranici při které se automaticky vypínají, ta bývá okolo 95°C. Nejvhodnějším způsobem chlazení pro přetaktované komponenty a obecně pro jakékoli komponenty s vyšší frekvencí je samozřejmě chlazení vodou. Vodní okruh potřebuje výkonnou pumpu, kvalitní trubky, pořádný radiátor a spolehlivé chladící bloky.

Chlazení je při overclockingu sice nejzásadnější otázkou k řešení, ovšem není otázkou jedinou. Velkou roli hraje taky základní deska. Konkrétně to, jaké má napájení (VRM) a jak stabilní napětí je schopna dodávat do procesoru a dalších komponentů, aniž by vyvolávala přehřívání. Na napětí v sestavě má samozřejmě vliv i napájecí zdroj, jehož výkon musí umožňovat kvalitní a stabilní napětí.

Dalším dílkem ve skládačce úspěšného overclockera jsou pak operační paměti. Jejich výkon a nastavení časování mohou dát přetaktovaným komponentům šanci na vyšší frekvenci zazářit, ale stejně tak je mohou i pořádně přidusit, pokud se nastavení nepovede, nebo na to paměti nemají kapacitu.

Nepříjemná stránka overclockingu

Když nastavíte u komponentu vyšší frekvenci než je ta povolená výrobcem, přicházíte o záruku na onen komponent. To je nepříjemná stránka overclockingu, kterou je třeba si uvědomit, než se do toho pustíte. A je to i důvod, proč my komponenty v dodávaných sestavách nastavujeme na maximální frekvence povolené výrobci. Potenciál mají samozřejmě vyšší, ale pro nás je důležité, abychom mohli na komponenty v sestavách dát zákazníkovi záruku.

Chci přetaktovat. Pomůžete mi?

Pokud se rozhodnete pro přetaktování, u vědomí všeho výše napsaného, můžeme vám zprostředkovat služby odborníka na tuto problematiku, jehož služby sami využíváme. Má detailní přehled o tom, jak které komponenty overclocking zvládají, a respektuje dlouhodobou stabilitu výkonu celé sestavy a přetaktoval již tisíce komponentů. Na přetaktované komponenty vám sice nemůžeme ponechat záruku, ale můžeme stále nabídnout plný rozsah služeb našeho servisu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.